O APLIKACI  PROFILY OBORŮ  KVALIFIKAČNÍ POŽADAVKY MÍST  SKUPINY ODVĚTVÍ  SKUPINY POVOLÁNÍ  PROJEKCE  
PODROBNÉ VYMEZENÍ    EKONOMICKY AKTIVNÍ OSOBY    VZDĚLANOSTNÍ STRUKTURA    ODVĚTVOVÁ STRUKTURA    STRUKTURA SKUPIN POVOLÁNÍ    VĚKOVÁ STRUKTURA
HUMÁNNÍ MEDICÍNA
Při analýze toho, kde jsou na trhu práce v ČR zaměstnány osoby s oborem vzdělání Humánní medicína podle toho, jaké povolání vykonávají, se ukáže, že nejvíce těchto osob bylo v roce 2013 v ČR zaměstnáno jako Lékaři (kromě zubních lékařů) (ISCO 221). Tato skupina povolání zahrnovala 59,5 % ze všech zaměstnaných s tímto oborem vzdělání. Dalších 14,3 % tvoří Všeobecné sestry a porodní asistentky se specializací (ISCO 222), 6,1 % tvoří Všeobecné sestry a porodní asistentky bez specializace (ISCO 322), 2,2 % tvoří Zdravotničtí a farmaceutičtí technici a laboranti (ISCO 321), 1,5 % tvoří Ostatní úředníci (ISCO 441) a 1,5 % tvoří Sekretáři (všeobecní) (ISCO 412). Těchto šest největších skupin povolání tak v ČR v roce 2013 zahrnovalo celkem 85 % ze všech zaměstnaných osob s tímto oborem vzdělání. Profesní koncentrace této skupiny vzdělání je velmi vysoká.

Provádět analýzu toho, jak se změnil podíl jednotlivých skupin povolání v čase, je velmi obtížné. Data do roku 2010 jsou totiž v datových zdrojích definována podle jiné klasifikace, než data od roku 2011. Porovnávat tedy data z roku 2003 a 2013 pro skupiny povolání na podrobné (třetí) úrovni nelze. Proto následující graf srovnává vývoj pouze na úrovni devíti základních skupin povolání. Jedná se o tyto skupiny: Zaměstnanci v ozbrojených silách (ISCO 0), Zákonodárci a řídící pracovníci (ISCO 1), Specialisté (ISCO 2), Techničtí a odborní pracovníci (ISCO 3), Úředníci (ISCO 4), Pracovníci ve službách a prodeji (ISCO 5), Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství (ISCO 6), Řemeslníci a opraváři (ISCO 7), Obsluha strojů a zařízení, montéři (ISCO 8), Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci (ISCO 9).

Středisko vzdělávací politky
Malátova 17
150 00 Praha 5